A bölcsődébe, óvodába szoktatásról

Minden család életében fontos esemény a kisgyermek közösségbe kerülése. Az anyával otthon töltött évek után új felnőtteket, gyerekeket kell megszoknia, elfogadnia. Az édesanya sok esetben újra munkába áll (vagy éppen a kistestvérrel marad otthon), de az eddigi szoros anya-gyermek kapcsolatnak kissé lazulnia kell, mindkettőjüknek meg kell tanulni elengedni a másikat. Ez a legtöbb családban próbatétel mind az édesanyának, mind a gyermeknek. Azonban egy egészséges, jól működő szülő-gyermek kapcsolatban erre az életkorra már kialakult a kölcsönös bizalom, így néhány nap/hét sírás, nehezebb reggeli elválást követően a gyermek „beszokik” a bölcsibe, oviba. 

Gyermekpszichológiai rendelőmet azonban gyakran keresik fel azok a kétségbeesett anyukák, akik már nehezen bírják, hogy gyermekük minden reggel hosszasan, fájdalmasan, sírva, esetleg hisztizve „búcsúzkodik” tőlük. Ilyen esetben az anyukák számára éppolyan fontos lehet a tanácsadás, mint a gyermekkel folytatott szorongásoldó terápia. Számos oka lehet annak, hogy egy édesanya számára miért nehéz elengedni a gyermekét, és a gyerekek sem egyformák abban, hogy hogyan reagálnak az elválási helyzetekre. A háttérben meghúzódó okok feltárásával és megértésével azonban közelebb juthatunk a megoldáshoz.

 A beszoktatás során érdemes az óvónénik tanácsaira hallgatni, hiszen ők a beszoktatás „szakemberei” és sokkal könnyebb velük együttműködve gyakorolni az elválást. Amennyiben a reggeli elválás még több hét/hónap után is problémás, érdemes szakember segítségét kérni.

Kulcsfogalmak: szorongás, beszoktatás, elválás, óvoda

Minden család életében fontos esemény a kisgyermek közösségbe kerülése. Az anyával otthon töltött évek után új felnőtteket, gyerekeket kell megszoknia, elfogadnia. Az édesanya sok esetben újra munkába áll (vagy éppen a kistestvérrel marad otthon), de az eddigi szoros anya-gyermek kapcsolatnak kissé lazulnia kell, mindkettőjüknek meg kell tanulni elengedni a másikat. Ez a legtöbb családban próbatétel mind az édesanyának, mind a gyermeknek. Azonban egy egészséges, jól működő szülő-gyermek kapcsolatban erre az életkorra már kialakult a kölcsönös bizalom, így néhány nap/hét sírás, nehezebb reggeli elválást követően a gyermek „beszokik” a bölcsibe, oviba. 

Gyermekpszichológiai rendelőmet azonban gyakran keresik fel azok a kétségbeesett anyukák, akik már nehezen bírják, hogy gyermekük minden reggel hosszasan, fájdalmasan, sírva, esetleg hisztizve „búcsúzkodik” tőlük. Ilyen esetben az anyukák számára éppolyan fontos lehet a tanácsadás, mint a gyermekkel folytatott szorongásoldó terápia. Számos oka lehet annak, hogy egy édesanya számára miért nehéz elengedni a gyermekét, és a gyerekek sem egyformák abban, hogy hogyan reagálnak az elválási helyzetekre. A háttérben meghúzódó okok feltárásával és megértésével azonban közelebb juthatunk a megoldáshoz.

 A beszoktatás során érdemes az óvónénik tanácsaira hallgatni, hiszen ők a beszoktatás „szakemberei” és sokkal könnyebb velük együttműködve gyakorolni az elválást. Amennyiben a reggeli elválás még több hét/hónap után is problémás, érdemes szakember segítségét kérni.